Adventure

REİS (2017)

Drama |
Bewertung:
0/10
0

Film Info

Handlung

“REİS” filmi kime inanacağını bilemez hale getirilen bir halkın kendine inanmasını sağlayan bir kahramanın hikayesidir.
İşte tam da burada REİS’in halk için verdiği mücadele ; Halkın doksan yıllık mücadelesiyle özdeşleşiyor. Nitekim O Kasımpaşa’nın fakir göçmen mahallelerinden kök salmış bir umuttur. Rize Günyesu doğumlu Şirket-i Hayriye kaptanı Ahmet KAPTAN’ın oğlu …Filmimizin hikayesi REİS’in babasına verdiği ilk sınavın izini sürüyor.  11 yaşında bir çocuğun babasına ADAM olduğunu ispatlama  hikayesi ile Büyük Şehir Belediye Başkanlığını halk için halkla kazanma ve halkının çıkarlarını koruma uğruna kendini feda etme kararında olması iç içe geçiyor.
11 Yaşındaki küçük Tayyip’in İmam Hatip sınavına girdiği 1965 yazından bir kesit alıyoruz. Reis’in yetiştiği Kasımpaşa’nın mahalle dokusu içerisinde bir lideri yoğuran atmosferi soluyoruz. Daha çok karadeniz’in çeşitli illerinden daha iyi bir hayat umuduyla İstanbul’a göçmüş çalışkan , namuslu ve neşeli insanların arasında şekillenen bir lider.  Adamlık , delikanlılık , dürüstlük , namus gibi değerlerine sarılan hayatlar. Kabadayısı , işçisi , seyyar satıcısı , zenaatçisiyle bir memleket panoraması 1965 Kasımpaşası.
İlkokulu yeni bitirmiş olan küçük Tayyip imam hatip sınavının sonucunu beklerken yaz tatilinde Eminönün sahilde simit  , yazlık sinemada çekirdek satmaktadır. Arkadaşlarıyla kurduğu hayır çetesiyle mahallede ellerinden gelen iyilikler yapmaktadırlar.
Ustura İsmail namlı kabadayı’nın işlettiği semtin kabadayı kahvesinde işlenen cinayet ile birlikte bütün mahalle bir arada kirlenmeden kalma sınavı verecektir.

 

Ein Biopic über den ehemaligen Ministerpräsidenten (von 2003 bis 2014) und aktuellen Staatspräsidenten der Republik Türkei, Recep Tayyip Erdoğan (Reha Beyoğlu).
Im Zentrum des Films steht Erdoğans Amtszeit als Bürgermeister der Metropole Istanbul, die von 1994 bis 1998 andauerte.In Rückblicken wird zudem sein Aufstieg von ganz unten bis an die Spitze der Macht nachvollzogen – immerhin ist der spätere Staatsmann einst im Istanbuler Hafenviertel Kasımpaşa in ganz einfachen Verhältnissen aufgewachsen. Der Film endet 1999 mit einer viermonatigen Haftzeit Erdoğans, die der Politiker antreten musste, nachdem er öffentlich eine Passage aus einem Gedicht vorgetragen hatte:
„Die Demokratie ist nur der Zug, auf den wir aufsteigen, bis wir am Ziel sind. Die Moscheen sind unsere Kasernen, die Kuppeln unsere Helme, die Minarette unsere Bajonette und die Gläubigen unsere Soldaten.“








Teilen:

Trailer & Videos

REIS

Drama

Reviews ( 0 )

Newsletter

Melden Sie sich an. Wir werden Sie gelegentlich über aktuelle Themen und neue Filme informieren